Menu Zamknij

Wierzbówkowy płyn micelarny

A czy wiecie, że wierzbówka kiprzyca to nie tylko Iwan Czaj? Kosmetycznie oferuje nam całe bogactwo składników. Poniżej dwa proste przepisy, a więcej piszę o niej dziś na 1000 roślin dla urody tu :
Wierzbówkowy płyn micelarny do zmywania opornego makijażu dla skóry z tendencją do tworzenia zaskórników ( cóż za nazwa  )
Składniki:
Macerat wodny z wierzbówki kiprzycy 48,5 ml
P-G3 1,5 ml
Wykonanie:
Składniki wlać do butelki. Zmieszać.
Macerat wodny: zbierz kwitnącą wierzbówkę, zmiel ją i jedną szklankę zmielonego ziela zalej czterema szklankami letniej wody. Przykryj, a po sześciu godzinach odcedź. Wykorzystaj ile potrzebujesz, resztę możesz zamrozić na zaś ( na przykład w woreczkach na lód, ponieważ później nie będzie już okazji do zebrania świeżej rośliny). Albo wypić. Na teraz.
P-G3 to surfaktant o właściwościach solubilizujących. Rozpuszczalny w wodzie i etanolu, nie drażni skóry, a nawet pozytywnie wpływa na jej strukturę. To tylko tak wygląda, że jest to coś strasznego, tak naprawdę jest to gęsty, żółtawy płyn, który między innymi tworzy micele przez co zwiększa rozpuszczalność innych substancji- to tak w skrócie. Dodając P-G3 do maceratu z wierzbówki tworzymy płyn o doskonałych właściwościach rozpuszczających i zmywających makijaż – przy tym stężeniu nawet ten wodoodporny.
Pamiętaj ! Płyn należy przechowywać w lodówce i zużyć w ciągu tygodnia. Jeśli chcesz przygotować większą ilość- nie zapomnij o konserwancie.
Edit( dla wyjaśnienia wątpliwości) : P-G3 jest lekko zasadowy więc warto sprawdzić pH gotowego płynu i w razie potrzeby lekko go zakwasić (np odrobiną domowego octu dobrego dla skóry- płyn dodatkowo podkręcony o ekstra właściwości).
P-G3 można czasem znaleźć w sklepach pod innymi nazwami, nie obawiajcie się zamiany literek, na przykład w Herbisklepie jest dostępny pod nazwą P-G3, w innych możecie zobaczyć jako Polyglyceryl-3 Caprate.
Tonik do skóry z trądzikiem
Składniki:
Ocet jabłkowy ( jeśli masz ocet wierzbówkowy to byłby idealny) 5 ml
Gliceryt wierzbówkowy ( jeśli nie masz możesz dodać inny dobry dla skóry z trądzikiem- jeśli nie masz to pomiń ten składnik i zastąp go maceratem wodnym) 5 ml
Macerat wodny z wierzbówki kiprzycy 90 ml
Składniki wlać do butelki, zmieszać. Bez konserwantów, przechowuj w lodówce, zużyj w ciągu tygodnia. Możesz przygotować połowę porcji lub podzielić się z przyjaciółką.
Foto kradłam od Krzysztof Kalemba ponieważ moją zerwałam, a tu gdzie jestem niestety nie widzę 😃 A Krzyś miał 😃
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *