Menu Zamknij

Odżywka do włosów na BTMS

Jak zrobić fajną odżywkę do włosów na BTMS? To powtarzające się pytanie w wiadomościach od Was.
Dziś powiemy nie tylko jak ja zrobić, ale także jak podkręcić, żeby wiała luksusem i jak zrobić jej zapas bez konserwantów, żeby potem nie babrać się w garach , a mieć gotową, łatwą w obróbce bazę.
 Kationowy emulgator BTMS czyli taki, który nie tylko emulguje naszą odżywkę, ale też kondycjonuje włosy. Emulgator kationowego powszechnie używane są w produktach do włosów. Jeśli po odżywce Wasze włosy są miękkie, gładkie i dobrze się rozczesują, to jest to najczęściej ich zasługa.
Z czym zmieszamy nasz BTMS? Z alkoholem cetylowym, który dodatkowo wygładzi włosy, masłem odpowiednim dla nas, oraz olejem. Olej i masło powinny być z tych, które są odporne na działanie temperatury, ponieważ przygotowujemy wszystko na gorąco.
Moje składniki:
15 g BTMS
13 g alkoholu cetylowego lub cetearylowego
15 g masła shea, kakaowego lub innego dobrego dla Twoich włosów
13 g oleju abisyńskiego, migdałowego lub innego dobrego dla Twoich włosów, ale odpornego na działanie temperatury
3g gliceryny lub glicerytu ziołowego
Komentarz: zazwyczaj używam masła shea, gdyż dużo lepiej wpływa na moje włosy. Tekst piszę będąc nad morzem i przy sobie mam tylko masło kakaowe, stąd ono na zdjęciu, moje masło shea czeka na mnie w Prostej Kostce w Gdyni, gdzie jutro poprowadzę warsztaty z kosmetyków do włosów. Nie dodałam też w pierwszej fazie do tej odżywki żadnego glicerytu, bo nie chciało mi się wracać do samochodu, ale to akurat w tym momencie nie miało większego znaczenia. Nie ma zdjęć rozpuszczania Varisoftu i mieszania składników gdyż miałam mały kubeczek i walczyłam z wiatrem. Koniec.
Rozpuszczacie Varisoft bezpośrednio na ogniu(małym), dorzucacie alkohol cetylowy, mieszkacie do momentu gdy całość lekko zawrze. Wtedy należy wymieszać intensywnie aby całość się rozpuściła (ten emulgator niestety ma to do siebie, że słabo mu idzie rozpuszcza nie w kąpieli wodnej),. Zdejmuje ie z ognia, dodajecie masło shea czy tam inne, gdy się rozpuści dokładamy olej abisyński czy migdałowy, mieszamy, a po lekkim przestudzeniu dolewacie gliceryt. Intensywnie zamieszajcie i do foremki. Możecie zrobić w kilku małych foremkach, bo oto teraz dopiero zaczyna się zabawa.
Po zastygnięciu wyjmujemy odżywki z foremek i w zasadzie jeśli nie użyliśmy masła kakaowego to można używać bezpośrednio na włosy taką kostkę, ale wiele osób twierdzi, że jest zbyt tępa. Ok, w takim razie znalazłam się rozwiązanie.
Bierzemy słoiczek lub butelkę ok 100 ml.
6 g naszej odżywki w kostce, kroimy lub kruszymy na małe kawałki, wrzucamy do tego słoika i zalewamy 50g wrzącej wody. Mieszamy, wstrząsamy aż do rozpuszczenia odżywki(uwaga, nie poparzcie się, róbcie to przez ściereczkę czy jakoś tak). Początkowo odżywka będzie bardzo rzadka, ale zostawcie ją na godzinę i wtedy do niej wroćcie.
Macie gotową gęstą bazę odżywkową. Teraz możecie stać się kosmetycznymi czarodziejami 😃
Ja do mojej odżywki nadmorskiej dodałam: łyżeczkę spiruliny
5 g oleju z nasion kolendry
3 g glicerytu z wierzbówki kiprzycy
5 g żelu aloesowego.
Wszystko dorzuciłem do butelki, powstrząsałam i oto jest. Jak wrócę z bursztynowych łowów to będzie używane 😃
O składnikach:
Spirulina wygładza, nabłyszcza i zwiększa objętość włosów. Zapobiega też ich wypadaniu odżywiają cebulki.
Żel aloesowy jest humektantem, nawilża włosy i skórę głowy, wygładza, wzmacnia cebulki, ułatwia rozczesywanie, łagodzi swędzenie.
Olej z nasion kolendry – pełen opis w niedawnym wpisie o wcierce kolendrowej.
O wierzbówce kiprzycy i jej zastosowaniu w kosmetyce pisaliśmy na 1000roslin.pl.
I jak? Czy taki przepis wygląda dobrze?
Jeśli porobiłam błędy to sorka, ale spieszę się nad morze i wrócę późno, nie mam czasu sprawdzać co napisałam 😃 Przepis niedługo wyląduje na blogu i wtedy poczynię korekty 🙂
Zdjęcia obrazują fazy dzisiejszego czynienia przedmiotowej odżywki 🙂
Ps. Zamiast Varisoftu możecie użyć oczywiście BTMS czy innego emulgatora kationowego. Bez problemów. Ja używałam BTMS, Varisoft BT, GSOFT EQF (to samo co Varisoft lecz pod inną nazwą handlową) i dwóch czy trzech, których nazw nie pamiętam. Jednakowoż zestawienie z posta wedle moich odczuć moim włosom odpowiada najbardziej. Bo przecież robię pod siebie 😃

       

2 komentarze

  1. Joanna

    Zrobiłam, dodałam keratynę hydrolizowaną zamiast spiruliny (bo moje włosy lubią keratyne) i trochę tam inne oleje i wyszła super. Ciekawa jestem dłuższego używania i co właściwie robi ten btms? Obkleja te włosy czy zamyka łuski, bo chyba robi coś mechanicznie z włosami, nie odżywia przecież.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *