Menu Zamknij

Szampon w kremie- jak zrobić pastelowy przedmiot pożądania

Do włosów kręconych się nada.

Używając kostki myjącej do włosów od dłuższego czasu zauważyłam ,że moje włosy już nie reagują tak pozytywnie jak na początku, zatem zaczęłam próbować różnego rodzaju modyfikacje. Począwszy od kostki bez oblepiaczy (polecam, raz na jakiś czas do oczyszczenia włosów czy przed hennowaniem sprawdza się dobrze) po kostki bez ziół (tak, tak też pojawi się przepis), oraz szampony z odżywką, przeszłam oczywiście przez rozpuszczanie kostki gdzie jest ogromne pole do kreatywności w zakresie dodatków, aż zrobiłam szampon z odżywką w kremie.

To jest ten moment kiedy jestem w nim bardzo zakochana – delikatność i możliwości wzbogacenia składu dużo większe niż przy kostkach, delikatność też dużo większa, nie ma tej twardości kostki, idealna kremowa piana, powiem jest tak jakby luksusowo. Przepis, który podam idealnie sprawdzi się przy włosach kręconych, suchych, plączących się. Przy moich mocno zniszczonych włosach zawsze i tak używam odżywki na połowę długości (od ucha w dół), ale wiem, że u wielu osób nie ma takiej potrzeby.

Głównym składnikiem , które powinny znaleźć się w takim szamponie definiując funkcję kosmetyku są środki powierzchniowo czynne- tak na marginesie w tym pojęciu zawiera się duża grupa składników (chociażby emulgatory, solubilizatory, detergenty czy dyspergatory), które w kosmetykach mogą pełnić różne funkcje. My do szamponu potrzebujemy surfaktantów, aby wykonać produkt, który będzie się pienił i delikatnie oczyszczał. Przy tworzeniu produktów myjących pamiętajcie aby tworzyć mieszaniny środków powierzchniowo czynnych aby łagodzić ich działanie, obniżać stężenia pojedynczych surfaktantów, zwiększać zakres doznań sensorycznych, a także uzyskać dobrą i stabilną pianę ( nie oszukujmy się, jakkolwiek bardzo wiemy, że piana do mycia niepotrzebna, tak samo bardzo większość z nas ją uwielbia). W naszym szamponie użyjemy:

SCI (Sodium Cocoyl Isethionate)- znacie go już z szamponów w kostkach, środek amfoteryczny, bardzo łagodny, aczkolwiek bezmyślne czasem wciskanie go w szampony w dużych stężeniach powodować może podrażnienia. Dlatego obniżymy jego stężenie poprzez dodanie:

Glukozyd decylowy (Decyl Glucoside)- niejonowy środek powierzchniowo czynny, piana bogata i stabilna, używając większych ilości lub samodzielnie ( np. w płynach do higieny intymnej) zwróćmy szczególną uwagę na pH końcowego produktu.

BTMS (Behentrimonium Methosulfate)– emulgator kationowy ( kationowe to te o ładunku dodatnim, mają niewielkie predyspozycje pianotwórcze i czyszczące, ale często występują w kosmetykach do włosów ze względu na właściwości kondycjonujące i antystatyczne).  Znacie ten składnik z odżywek w kostkach, możecie też przygotować odżywkę kremową, balsam do włosów czy nawet odżywkę bez spłukiwania.

Alkohol cetylowy (Cetyl alcohol) – to również niejonowy środek powierzchniowo czynny, będzie nam pełnił funkcję emolientu (stworzy na powierzchni włosa warstwę okluzyjną zapobiegającą nadmiernej utracie wilgoci) i pomoże utrzymać właściwą konsystencję szamponu.

W przepisie użyłam również olejów dobrych dla moich włosów –powinny służyć osobom o włosach kręconych, splątanych, suchych. W szamponie pełnią również funkcję łagodzącą działanie detergentów.

Olej krokoszowy–absolutnie dobrze działa na moje włosy, co sprawdziłam wielokrotnie w różnych produktach

Trójgliceryd kaprylowo kaprynowy- emolient, często nazywany naturalnym silikonem, nie obciąża jakoś specjalnie włosów, a działa okluzyjnie.

Humektanty, również z istotną funkcją w szamponie- używam w przepisach aloesu, D-panthenolu, sorbitolu, miodu i glicerytu (tu użyjemy tylko glicerytu nagietkowego- nie polecam nadużywać przy włosach suchych kręconych większe ilości mogą sprawić przykrość). Jako podstawy fazy wodnej użyłam mocnego naparu z kwiatów nagietka i lipy (śluzy, kwas salicylowy, flawonoidy – miękkość i połysk, nawilżenie, regeneracja, wzmocnienie) podobnież ekstrakty z nagietka uwydatniają rudy kolor włosów.

Betaina- to bardzo istotny składnik tego, i każdego z moich szamponów. Betaina w stężeniu powyżej 3,5% łagodzi działanie detergentów. Jest to aminokwas (pozyskiwany z buraka) o silnym działaniu nawilżającym. Łagodzi podrażnienia, wygładza włosy, zapobiega przesuszeniu włosów, skutecznie je nawilżając. Dodatkowo betaina pomaga stworzenie objętościowej i stabilnej piany. Nie mylić z betainą kokoamidopropylową- jest to zupełnie inny produkt.

Hydrolizowana keratyna- w szamponie bardziej w funkcji ochronnej niż naprawczej ( ze względu krótki czas kontaktu- nie przetrzymujemy szamponu na głowie, nawet jeśli odczuwacie głęboką przyjemność z jego stosowania).

Olejki eteryczne dla zapachu – ja użyłam pomarańczę i odrobinę sandałowca (odrobinę, bo on drogo bardzo stoi, ale uważam, że warto dla siebie)

Glukonolakton- dla obniżenia pH, ale też właściwości chelatujące jony metali- co może mieć znaczenie dla osób mających twardą wodę ( ja jestem wiejskim szczęśliwcem z miękką wodą J )

Skrobia- wygładza, oczyszcza, odświeża, unosi włosy u nasady, sprawi też, że włosy będą bardziej sypkie. Nie robię już sobie szamponów bez skrobi.

Konserwant oczywiście- w przepisie użyłam DHA BA

 

Tak szczerze mówiąc to mocno okroiłam ten przepis, żeby nie dobijać Was ilością składników. Dodatkowo używam jeszcze kilku surfaktantów, olejów, humektantów, protein, aminokwasów, ziół i środków zagęszczających czy regulujących konsystencję

Glukozyd kaprylowo- kaprynowy, kokosowy

Dodatkowe oleje i emulgatory kationowe

Humektanty: aloes, miód, D-Panthenol, sorbitol,

Proteiny i aminokwasy: jedwab, pszenica, owies, elastyna, walina, arginina, alanina itd.

Zioła poczytaj o ziołach do włosów

I jeszcze kilka rzeczy- oczywiście nie wszystko naraz lecz przemyślane i wyważone.

 

 

Czas na przepis, bo przecież nikt tu nie przyszedł poczytać o składnikach 🙂

Jest to przepis już gotowy, dla zainteresowanych tematem jak stworzyć swoją recepturę, jak dopasować składniki, co można pominąć, co warto jeszcze dodać i w jakiej ilości, jak dostosować pH i jak bawić się mieszaniem surfaktantów zapraszam na warsztaty.

 

Pierwsza zlewka:

BTMS 4%

Alkohol cetylowy 6%

Trójgliceryd kaprylowo-kaprynowy 5%

SCI 22%

Glukozyd decylowy 5%

Glukozyd kokosowy 2%

 

Druga zlewka:

Napar nagietek/lipa 28%

Gliceryt nagietkowy 4%

Keratyna hydrolizowana 3%

Betaina 5%

Kwasek cytrynowy 1%

Konserwant 0,7%

Olej z czarnej porzeczki 7%

Olejki eteryczne (u mnie pomarańcza i sandałowiec) 1%

 

W przygotowaniu

Skrobia 6,3 %

 

Pamiętajcie o pH, przy tym szamponie powinno wahać się w granicach 4,5-5,0, ze względu na to, że szampon przygotowujemy dla włosów suchych, zniszczonych, poplątanych i pokręconych. I dla kołtunów 🙂

Sposób wykonania.

Zlewkę pierwszą wsadzamy do kąpieli wodnej i grzejemy do całkowitego rozpuszczenia wszystkich składników, blendujemy, żeby to wszystko się zmieszało i lekko ostygło (ale nie za bardzo, bo się zestalać zacznie).

Blendując dodajemy ostrożnie zawartość drugiej zlewki. Ostrożnie, żeby nie napowietrzać i nie spienić niepotrzebnie, to ma wyjść gęsty krem, a nie pianka.

Jak już wszystko połączymy, delikatnie dosypujemy skrobię (pamiętajcie, żeby to było w momencie gdy jeszcze masa jest płynna) i blendujemy.

Jeszcze chwilę ta masa będzie płynna, to jest moment żeby przelać to do słoika, bo za chwilę zrobi się twarde i nie będzie już wyglądało tak ładnie przy przekładaniu łyżką.

Powodzenia 🙂

 

Ps. Nie dodałam inuliny, owszem. Dlaczego? Ponieważ inulina, mimo iż jest świetnym składnikiem, ma potencjał prostujący włosy, a ja chcę kręcone.

Ps. Miłego dnia, wieczoru, nocy 🙂

 

 

 

 

 

Podobne wpisy

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *